Renginiai

Paskaita „Adomas Stanislovas Krasinskis: pirmasis ordinaras impeditus Vilniaus vyskupo soste“

2018 m. vasario 6 d. Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9, Vilnius) vyks istorikės, habil. dr. Aldonos Prašmantaitės paskaita „Adomas Stanislovas Krasinskis: pirmasis ordinaras impeditus Vilniaus vyskupo soste“. Renginys nemokamas, pradžia 17 val. Maloniai kviečiame dalyvauti!

Vilniaus vyskupo institucija – Lietuvoje pati seniausia ir garbingiausia: be jos, jungiančios Jogailos ir Vytauto valstybę su dabartine ES ir NATO nare, vargiai įsivaizduojama ne tik religinė ar kultūrinė, bet ir politinė bei ekonominė mūsų šalies istorija. Ši institucija – ne beveidis monolitas, o daugiau nei keturių dešimčių tragiškos ir komiškos, herojiškos ir ironiškos istorijos personažų galerija. Keletą iš jų plačiau pristatys paskaitų ciklas „Vilniaus vyskupų istoriniai portretai“. Jame susipažinsime ne vien su daugiau ar mažiau žinomais Vilniaus vyskupais, bet ir – kaip veidrodyje – su juos pristatančiais istorikais...

Paskaitų ciklas organizuojamas tęsiant Liudo Jovaišos knygoje „Vilniaus vyskupai ir jų portretai“ pradėtą pažintį su Vilniaus vyskupijos ganytojais.

Šeštoje ciklo paskaitoje pristatomas 1810 m. Voluinėje gimęs Vilniaus vyskupas Adomas Stanislovas Krasinskis. Būsimojo vyskupo karjeros pradžia itin sėkminga: baigęs studijas Vilniaus Romos katalikų dvasinėje akademijoje, tapo katalikų mokyklos Peterburge mokytoju. Toliau buvo Vilniaus katedros pamokslininko pareigos, klebonavimas Giedraičių parapijoje, vieta Vilniaus kapituloje bei penkeri metai Sankt Peterburgo Romos katalikų dvasinėje kolegijoje. Tapęs vyskupu ganytojas ištikimai rūpinosi vyskupijos gerove: siekė pakelti dvasininkų išsilavinimo lygį, kovojo su alkoholizmu, neapleido skurdžiai gyvenančių tikinčiųjų. Vyskupui Krasinskiui teko ir vienas iš sudėtingesnių to laikotarpio iššūkių – palaikyti gerus santykius su valstybės valdžia. Dėl lojalumo Imperijos valdžiai vyskupas neteko patriotiškai nusiteikusios visuomenės dalies palankumo, o vėliau, nesutikęs pasmerkti sukilimo ir paremti kunigams paskirto mirties nuosprendžio, prarado ir generalgubernatoriaus Muravjovo pasitikėjimą. Gana trumpas vyskupavimo laikotarpis (pradėjo 1856 m.) 1863 m. baigėsi vyskupo ištrėmimu į Viatką, kur jis praleido 20 metų. 1882 m. iš tremties sugrįžęs vyskupas apsilankė Romoje ir pirmasis Vilniaus vyskupų istorijoje pateikė atsistatydinimo prašymą popiežiui.

Daugiau informacijos: tel. 8 5 269 7800, el. p. muziejus@bpmuziejus.lt

 

Renginio datos ir laikas:

2018 02 06 17:00Rėmėjai

 

Informaciniai rėmėjai