Šv. Kazimiero gerbimo istorijos šedevrai: Lietuva–Italija

2018 05 11

Pirmą kartą Lietuvos istorijoje Bažnytinio paveldo muziejuje pristatyti kūriniai šv. Kazimiero tema iš didžiausių Florencijos ir Palermo muziejų. Relikvijoriai, paveikslai ir dokumentai – išraiškingi maldingumo tradicijos šv. Kazimierui liudytojai – yra tikri meno šedevrai. Paroda supažindina su itin svarbiu Lietuvos istorijos etapu, parodo Lietuvos globėjo kulto sklaidą, atskleidžia religinius, politinius mainus, rodo sąsajas su katalikiškomis Europos institucijomis.

Parodoje šv. Kazimiero gerbimo paminklai pristatomi koncentruojantis į XVII a. vykusias iškilmes Palerme ir aptariant Florencijos Medici pamaldumą šv. Kazimierui. Ekspozicijos centre – 1 mln. eurų suma įkainotas sidabrinis šv. Kazimiero relikvijorius su Lietuvos globėjo relikvija, kurią Toskanos kunigaikštis Kozmas III gavo iš Vilniaus vyskupo Mikalojaus Stepono Paco. Įspūdingų matmenų kūrinio medžiagų brangumas, ikonografija ir auksakalio Massimiliano Soldani Benzi meistriškumas stebino ne vieną italų kartą, o Lietuvoje jis pristatomas pirmą sykį. Taip pat eksponuojamas Šv. Lauryno bazilikos archyve saugomas relikvijos autentiškumą patvirtinantis vysk. Mikalojaus Stepono Paco dokumentas ir šio Vilniaus vyskupo auksinė taurė iš Vilniaus katedros lobyno. Deimantais padabinta šv. Marijos Magdalenos relikvijos brangenybė iš Vilniaus katedros yra šios istorijos dalyvė, gauta iš Kozmo III Medičio, atsidėkojant už šv. Kazimiero relikviją. Taip parodoma relikvijų dovanojimo istorija, aptariami mūsų dienas pasiekę kiti šios istorijos paminklai.

1636 m. šv. Kazimieras buvo paskelbtas Palermo miesto globėju. Parodoje eksponuojamas itin meniškas 1636 m. Pietro Novelli nutapytas šv. Kazimiero – Palermo miesto globėjo iškilmių paveikslas „Šv. Kazimiero karūnavimas“, šiandien saugomas Palermo nacionalinėje galerijoje. Rodomas ir šių iškilmių aprašymas „Il trionfo di San Casimiro“ (Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto biblioteka) bei šv. Kazimiero atvaizdas iš Mandraliscos kultūros fondo muziejaus Čefalu (Fondazione culturale Mandralisca).

Paroda įkomponuota į nuolatinės Bažnytinio paveldo muziejaus lobynų ekspozicijos architektūrą, taip praplečiamas šv. Kazimiero gerbimo istorijos vaizdas, jis papildomas mūsų krašte sukurtais pamaldumo šv. Kazimierui ženklais. Pavyzdžiui, rodomas 1604 m. didžiąsias Vilniaus iškilmes menantis atvaizdas „Šv. Kazimieras tarp angelų“ (Lietuvos dailės muziejus).

Šventojo Lietuvos globėjo iškilmės, ikonografija ir tekstai apie jį parodo, kaip konkrečioje epochoje į jį buvo žvelgiama, ko iš jo buvo laukiama ir kokią vietą jis užėmė tikinčiojo gyvenime. Baroko epochos dvasingumas paliko gilius pėdsakus šventojo karalaičio gerbimo istorijoje ir ikonografijoje. XVII a. šv. Kazimiero garbei skirti kūriniai liudija ypatingą užsakovų dosnumą ir subtilų meninį skonį.

Paroda skiriama Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, Lietuvos globėjo šv. Kazimiero gimimo 560-osioms metinėms ir popiežiaus Pranciškaus vizitui Lietuvoje.

Parodos kuratorė: Sigita Maslauskaitė-Mažylienė
Globėjai: Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Italijos Respublikos Prezidentas Sergio Mattarella, Vilniaus Arkivyskupas Gintaras Grušas
Partneris: Vilniaus arkivyskupija
Mecenatas: „Vakarų medienos grupė“