• Vilniaus vienuolijų palikimas

Vilniaus vienuolijų palikimas

2020 m. rugsėjo 11–20 dienomis Bažnytinio paveldo muziejus dalyvavo Europos paveldo dienose, kviesdamas pažinti Vilniaus vienuolijas ir jų palikimą. 

Iš įvairių kraštų į Vilnių atvykę vienuoliai ir vienuolės kūrė bendruomenes, tapusias ne tik religiniais, bet ir kultūros, mokslo centrais. Ilgus šimtmečius klestėjusi vienuolijų kultūra buvo neatsiejama nuo vilniečių gyvenimo. Po 1863–1864 m. sukilimo Rusijos imperijos valdžia uždarė daugumą katalikų vienuolijų. Vilniaus senamiestį puošę vienuolynų kompleksai buvo apleisti ir ilgainiui nuniokoti. Jų būklę dar labiau pablogino Antrojo pasaulinio karo padariniai ir sovietmečiui įprastos religinio paveldo niokojimo tendencijos. Atkūrus Nepriklausomybę sostinės vienuolynų ansambliuose kūrėsi parapinės bažnyčios ir religinės bendruomenės, mokslo ir kultūros institucijos.

Bažnytinio paveldo muziejus 2019-aisiais savo dešimtmečio proga praplėtė nuolatinę ekspoziciją ir atvėrė dar vieną erdvę, kurioje sutelktas jo rinkiniuose saugomas Vilniuje veikusių senųjų vienuolynų palikimas. Nauja ekspozicija tapo pagrindu kalbėti apie Vilniaus senuosius vienuolynus, jų istoriją, juos glaudusius senuosius vienuolynų pastatus.

Kviečiame žiūrėti trumpus edukacinius filmus pristatančius dešimt Vilniaus vienuolijų: nuo pirmųjų XIV a. įsikūrusių pranciškonų ir dominikonų – iki vėlesniais amžiais į sostinę atvykusių misionierių ir trinitorių.

Projektą iš dalies finansavo Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, Vilniaus arkivyskupija.

 

 

 


MUZIEJAUS VEIKLĄ FINANSUOJA

Vilniaus Akivyskupija
 
 

 

Informaciniai rėmėjai

                   bernardinai.lt
         

Rėmėjai

       Domus Maria