Renginiai

Ekskursija „Markučių dvaro istorija ir Šv. Barboros koplyčios architektūra“

Birželio 19 d. 17 val. kviečiame dalyvauti ekskursijoje „Markučių dvaro istorija ir Šv. Barboros koplyčios architektūra“. Grupė rinksis prie įėjimo į Literatūrinį A. Puškino muziejų (Subačiaus g. 124, Vilnius). Ekskursiją ves architektas Aurimas Širvys ir gidas Albertas Kazlauskas. Renginys nemokamas, būtina registracija tel. 8 5 269 7803.

Vaizdingoje Pavilnio regioninio parko vietoje – Markučiuose – įsikūręs Melnikovų-Puškinų dvaras. Nuo 1940 m. jame įsteigtas Literatūrinis A. Puškino muziejus, pirmuosius lankytojus priėmęs 1948 m. Markučių dvaro istorija prasidėjo 1867 m., kai inžinierius, generolas, geležinkelių tiesimo specialistas Aleksejus Melnikovas (1808–1879) nusipirko žemę iš gydytojo Ignatijaus Godlevskio ir ėmėsi naujo namo bei ūkinių pastatų statybos. 1875 m. Markučių dvaras kaip kraitis atiteko A. Melnikovo dukrai Varvarai (1855–1935). 1883 m. Varvara Melnikova ir Grigorijus Puškinas (1835–1905) susituokė Vilniuje ir nuo to laiko Markučių dvare dažnai viešėdavo, tačiau galutinai čia įsikūrė tik 1899 m.

1903–1906 m. Varvaros ir Grigorijaus Puškinų rūpesčiu dvaro teritorijoje buvo pastatyta Šv. Barboros koplyčia, kurios statyba užtruko trejus metus. Statinio išorę puošė devynios nišose pakabintos ant cinko skardos tapytos ikonos, vaizduojančios šventuosius – Melnikovų-Puškinų šeimos globėjus. Išlikusios koplyčios nuotraukos liudija, kad ikonos fasado nišose buvo iki XX a. 6-ojo dešimtmečio. Tolesnis jų likimas nebuvo žinomas iki 2017 metų, kuomet septyni iš devynių atvaizdų buvo atrasti Literatūrinio A. Puškino muziejaus patalpose. Koplyčios fasado  ikonos nukentėjo ne tik nuo laiko ir oro sąlygų, bet ir nuo kulkų – spėjama, kad į jas buvo šaudoma sovietmečiu pasityčiojant.

Restauruoti atvaizdai šiuo metu pristatomi Bažnytinio paveldo muziejuje, parodoje „Atradimai. Markučių Šv. Barboros koplyčios fasado ikonos“. Parodą lydinčios ekskursijos dalyviai susipažins su autentiška ikonų aplinka – Markučių dvaro ansambliu ir Šv. Barboros koplyčia.

Daugiau informacijos apie parodą

Organizatorius Bažnytinio paveldo muziejus
Partneris Literatūrinis Aleksandro Puškino muziejus
Rėmėjai: Vilniaus arkivyskupija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija
Renginio datos ir laikas:

2019 06 19 17:00


Susisiekite


MUZIEJAUS VEIKLĄ FINANSUOJA

Vilniaus Akivyskupija
 
 

 

Informaciniai rėmėjai

                   bernardinai.lt
         

Rėmėjai

       Domus Maria