Ksenija Jaroševaitė

Veronikos skara

Skulptorė Ksenija Jaroševaitė gimė 1953 m. Kaune. 1971–1977 m. studijavo skulptūrą LTSR valstybiniame dailės institute. 1983 m. įstojo į Dailininkų sąjungą. 2005 m. apdovanota Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija už krikščioniškojo dvasingumo tradicijos įprasminimą skulptūrose („Iš Jobo knygos“, „Pakopų psalmė“, „Piligrimai“ (2002–2004)).

Nuo devintojo dešimtmečio menininkė kuria religine tematika. Jos skulptūros yra iš skirtingų medžiagų: bronzos, aliuminio, granito, marmuro. Dauguma jų apvalios, dalis – suplokštintos, dvipusės. Plastika ir medžiagos įvairios, bet turinys bendras – krikščionybės apmąstymas. Labai svarbi šių kūrinių dalis – tekstai. Kruopščiai ant skulptūrų paviršiaus išraižytos Šventojo Rašto arba psalmių ištraukos suteikia skulptūroms dekoratyvumo, praturtina faktūrą, kai kurias padengia it koks ornamentas, tačiau vien gėrėtis neužtenka. Neperskaitę žodžių liksime nesupratę skulptūros prasmės. Beveik visada pasirinkta ištrauka atskleidžia skulptūros atsiradimo priežastį, dažnai iš teksto galima kildinti ir jos pavidalą. Ksenijos darbai – tai truputį malda, truputį meditacija ir visada – pastanga suprasti Šventojo Rašto išmintį ir perduoti tą supratimą žiūrovui, tikintis, kad meno kūrinys vieniems padės permąstyti lyg ir žinomus, bet kaskart naujai atsiveriančius dalykus, kitiems – pajusti, kad kelias į krikščionybę visai čia pat.
Giedrė Jankevičiūtė

Nacionalinė premija jums paskirta už krikščioniškojo dvasingumo tradicijos įprasminimą skulptūroje. Ir, kiek suprantu, krikščionybės tema jums yra labai artima. Tai rodo jūsų darbų temos. Kaip atėjo ši tema į jūsų kūrybą?
Labai paprastai, nes aš esu tikinti. Domiuosi viskuo, kas susiję su tikėjimu. Man aktualu tais dalykais pasidalyti ir su kitais, nes jaučiu pareigą kaip krikščionė.
[...] O tie raštai ant jūsų kūrinių, ant skulptūrėlių... Beje, ir šitoje parodoje ant kiekvienos skulptūrėlės yra išraižyti tekstai...
Čia galbūt ir yra ta mažoji evangelizacija. Jeigu jums įdomu, atsiversite psalmyną ir perskaitysite visą psalmę. O ten, ant skulptūrėlių, yra ištrauka... Tie balvonėliai būtų tiesiog nuogi, neužbaigti be tų raštų, kurių dėka jie ir atsirado...
...tarsi rūbas.
Kaip ir rūbas. Bet iš tikrųjų iš tų žodžių jie yra atsiradę. Todėl ir turi juos turėti.
Ištrauka iš Lietuvos radijo laidos „Kultūros savaitė“ redaktorių Jolantos Kryževičienės ir Gailutės Jankauskienės pokalbio su Ksenija Jaroševaite (2006)

Rėmėjai

Vilniaus Akivyskupija   
   
     
   

 

Informaciniai rėmėjai

       LRT            bernardinai.lt