„Pasaulis skamba taikai“ – atgimsta Vilniaus varpai

2022 m. rugsėjo 11 d. sekmadienį, 19.30 val., „Pasaulis skamba“ festivalio uždarymo koncerte, penkiolika Vilniaus senamiesčio bažnyčių varpai suskambės unikalioje muzikinėje kompozicijoje, kurią miestui sukurs ir dovanos ispanų kompozitorius, muzikologas ir atlikėjas Llorenço Barberis. Galingos, bet tuo pačiu metu jautrios varpų garsų vibracijos užlies miestą ir panardins į patyriminę garso kelionę – įtraukiančią ir kuriančią bendrystės jausmą, bei pakvies (vidinei) taikos manifestacijai. 

Vienos valandos koncerte daugiau nei šešiasdešimčia varpų skambins 55 savanoriai muzikantai – tokio miesto varpų koncerto Vilnius dar niekada negirdėjo, o katalikų ir evangelikų liuteronų bažnyčių bei stačiatikių cerkvių varpai dar niekada kartu neskambėjo. Varpų koncertas reikšmingas įvykis miestui, prisimenamas ne vienerius metus, ir paliekantis neišdildomą įspūdį ne tik jo klausytojams, bet ir tiems, kurie turėjo ypatingą privilegiją skambinti varpais.  Šį išskirtinį ir nemokamą koncertą Vilniui 700-ojo jubiliejaus proga dovanoja „Gera muzika gyvai“.

Varpų ir jų muzikos atgaivinimas yra viena iš svarbiausių maestro misijų, tad L. Barberis susipažinęs su kiekvienu varpu, jį ištyręs ir atjungęs nuo automatinio valdymo prikelia suskambėti naujai. Apmokyti vietiniai muzikantai tampa vienam vakarui tampa varpininkų orkestru, o visas senamiestis – muzikine scena.

L. Barberis garsą supranta kaip galingą socialinės transformacijos įrankį, kuris suvienija miestą ir jo žmones bei kuria bendrystės jausmą, tad kompoziciją parašo atvykęs į miestą bei į koncerto atlikimą įtraukia jo žmones, o klausytojus kviečia iš naujo atrasti savo miestą vaikštant jo gatvėmis ir klausant varpų muzikos. 

Llorenç Barberio (g. 1948) veiklos spektras platus bei spalvingas kaip ir pati jo asmenybė: kompozitorius, rašytojas, akademikas, mokytojas, muzikantas, muzikologas, sukūręs muzikos instrumentą (kilnojama varpinė). Jis yra sukaupęs daugiau nei 30 metų patirtį kuriant ir atliekant varpų koncertus, kurių surengė daugiau nei 300, ir yra pripažintas bei vertinamas visame pasaulyje.  Nuo 1999 m. L. Barberis bendradarbiauja su dainininke ir etnomuzikologe Montserrat Palacios, miesto varpų koncerto muzikos vadove, su kuria atvyko ir į Vilnių. 

Renginio organizatorius „Gera muzika gyvai“, vienintelė Baltijos šalyse reguliariai organizuojanti pasaulio muzikos koncertus, per 16 veiklos metų surengusi daugiau nei 450 renginių įvairiuose šalies miestuose.  Daugiau informacijos GM Gyvai www.gmgyvai.lt

Koncertas yra Vilniaus 700-ojo jubiliejaus programos dalis. Sužinokite daugiau www.700vilnius.lt

Koncertą iš dalies finansuoja LRV Kanceliarija 

Koncertą finansuoja Lietuvos kultūros taryba 

Informacinis partneris LRT Plius 

Mecenatas EIKA 

Rėmėjas UPS 

Bendradarbiavimas: Vilniaus arkivyskupija, Lietuvos stačiatikių arkivyskupija
Rėmėjai

Vilniaus Akivyskupija   
   
     
   

 

Informaciniai rėmėjai

       LRT            bernardinai.lt