Įvykusios parodos

Misijų stotelės. Lietuvių misionierių šimtmečio kelias

Parodoje „Misijų stotelės. Lietuvių misionierių šimtmečio kelias“ visuomenei pirmą kartą pristatoma t. Antano Saulaičio SJ kolekcija „Misijų stotelė“. Per pusę amžiaus kolekcijoje sukaupta daugiau nei 2500 artefaktų. Tai buitiniai ir liturginiai reikmenys, asmeniniai daiktai, knygos, spaudiniai, laiškai, atvirukai, suvenyrai, interjero puošmenos, medžioklės įrankiai, garso ir vaizdo įrašai ir kita medžiaga, liudijanti lietuvių misionierių veiklą.

Parodai atrinkta daugiau nei 150 eksponatų. Atskirose regionų salelėse vieni šalia kitų nugula Australijos aborigenų bumerangai ir tradiciniais raštais puošti liturginiai indai; Šiaurės Amerikos indėnų sapnų gaudyklės ir šventųjų ikonos; užnuodytos medžioklinės Amazonijos džiunglių čiabuvių strėlės ir kaučiuko rinkėjų gamintas votas šv. Pranciškui; Afrikoje iš nendrių ir kaktusų spyglių supinti krepšeliai ir tradiciniais raštais margintos stulos. Paroda papildyta itin vertinga, dar niekuomet viešai neskambėjusia garsine medžiaga: specialiai parodai suskaitmenintais autentiškais misionieriaus kun. Kazimiero Jurgio Bėkštos SDB įrašais, kuriuose įamžintos pirmosios Amazonijos genčių kalbos pamokos, gamtos garsai ir muzika.


Parodos kataloge „Misijų stotelės. Lietuvių misionierių šimtmečio kelias“ pirmą kartą į vieną vietą surinktos 35-ios lietuvių misionierių – vyrų ir moterų, dvasininkų ir pasauliečių, pavienių, su šeimomis ar bendruomenėmis – istorijos. Iliustruojamos kolekcijos daiktų nuotraukomis, jos pasakoja apie stebėtiną ir žavintį tautiečių, paaukojusių patogią ir pažįstamą kasdienybę dėl humanitarinės pagalbos ir evangelizacijos, išradingumą, humoro jausmą, nuostabos akimirkas ir nekasdienes patirtis.

Antanas Saulaitis SJ (g. 1939) – kunigas, misionierius, aktyvus skautas, rašytojas ir pedagogas. Nuo vaikystės gyvenęs Jungtinėse Amerikos Valstijose ir dar jaunystėje pradėjęs keliauti, A. Saulaitis per gyvenimą ne kartą lankėsi Brazilijoje, Australijoje, Pietų ir Šiaurės Amerikoje ir daugelyje Europos valstybių. Septintajame dešimtmetyje jis pradėjo kaupti kolekciją daiktų, kuriuos kaip suvenyrus parsivežė iš skirtingų pasaulio vietų ir kurie liudija apie pasaulio kultūrų įvairovę. Ilgainiui pildyti kolekciją ėmėsi ir kiti asmenys – daugiau nei pusšimtis A. Saulaičio draugų ir bendražygių, misionierių, dirbančių visame pasaulyje, dovanojo, vežė, siuntė įvairiausius lietuvio akiai neįprastus, kultūriškai ar emociškai vertingus daiktus.


Paroda veiks iki 2019 m. gegužės 3 d.

Parodos kuratorė Alina Pavasarytė
Organizatorius Bažnytinio paveldo muziejus
Koordinatorės: Eglė Andrejevaitė, Rasa Bernotienė, Indraja Kubilytė, Ieva Lataitienė, Rita Pauliukevičiūtė, Živilė Ratavičiūtė, Kamilė Strumskytė, Birutė Valečkaitė
Architektė Ieva Cicėnaitė
Dizaineris Gedas Čiuželis
Rėmėjai: Vilniaus arkivyskupija, Lietuvos jėzuitų provincija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija
Informaciniai rėmėjai: „Clear Channel“, bernardinai.lt

Daugiau informacijos tel. 8 5 269 7800, el. p. muziejus@bpmuziejus.ltRėmėjai

   

Informaciniai rėmėjai